W roku 2018 mija 75 rocznica śmierci Stefana Kiedrzyńskiego. Do niedawna sądziliśmy, że także 130 rocznica urodzin. Wszystkie źródła podawały rok urodzenia 1888, ale okazało się, że metryka chrztu jest o dwa lata wcześniejsza (nie wiadomo kto i dlaczego Kiedrzyńskiego odmłodził), więc ta rocznica już minęła.
Stefan Kiedrzyński zamieszkał w Brwinowie około 1929 roku - ponoć za namową pisarza Zygmunta Bartkiewicza, który osiadł tu niespełna dwadzieścia lat wcześniej, w 1911 roku.
Kiedrzyński wynajął willę "Szary Dworek" przy ul. Batorego, a jednocześnie zakupił działkę przy ulicy Sportowej na której w 1931 roku stanął jego dom.
Niezależnie od tego utrzymywał zawsze swoje mieszkanie w Warszawie, bo jednak tam były na miejscu teatry, redakcje czasopism i - co najważniejsze - kawiarnie i miejsca spotkań towarzyskich.
Ale od tego czasu zaciszem domowym w którym powstawały jego kolejne utwory stał się dom przy ul. Sportowej w Brwinowie.
W roku 1951 trafił Kiedrzyński na czarną listę cenzury PRL i stał się "pisarzem wyklętym". Jego książki zostały objęte nakazem usunięcia z bibliotek publicznych, a teatry nie mogły już wystawiać jego komedii. PRL przeminął, ale zapomnienie na które go skazano trwa po dzień dzisiejszy.
Na szczęście zachowała się jego twórczość, powieści, utwory teatralne, filmy i felietony. I przetrwał dom w Brwinowie.
Podejmujemy się zadania przywrócenia pamięci o Stefanie Kiedrzyńskim – na początek w wymiarze lokalnym. Ale może uda się więcej .......